2011 - 2012 NEPSAC Boys' Basketball All-New England Selections

NEPSAC AAA

Player of the Year: JaKarr Sampson, Brewster Academy

1st Team All-League: JaKarr Sampson, Brewster Academy; Ethan ODay, Northfield Mount Hermon School; Olivier Hanlan, New Hampton School; Semaj Christon, Brewster Academy; T.J. Warren Brewster Academy

2nd Team All-League: Ricardo Ledo, South Kent School; James Farr, Maine Central Institute; A.J. English, St. Thomas More School; Zach Auguste, New Hampton School; Evan Cummins, Northfield Mount Hermon School; Aaron Thomas, Brewster Academy

Honorable Mention: Mitch McGary, Brewster Academy; Spike Albrecht, Northfield Mount Hermon School; Rodney Sanders, St. Thomas More School; Noah Vonleh, New Hampton School; Ky Howard, St. Thomas More School; Akosa Maduegbunam, The Winchendon School; Markus Crider, Bridgton Academy; Nicholas Victor, The Winchendon School; Malik Nichols, Bridgton Academy; Jarryn Skeete, Bridgton Academy; Laimonas Chatkevicius, South Kent School

Coach of the Year: Jason Smith, Brewster Academy; John Carroll, Northfield Mount Hermon School


NEPSAC Class AA

Player of the Year: Georges Niang, Tilton School

1st Team All-League: Georges Niang, Tilton School; Kaleb Tarczewski, St. Mark's School; Nikolas Stauskas, St. Mark's School; Nerlens Noel, Tilton School; Rene Castro, Worcester Academy; Wayne Selden, Tilton School.

2nd Team All-League: Jaylen Brantley, Wilbraham & Monson Academy; Cedric Kuakumensah, St. Andrew's School; Clyde Smith, Hotchkiss School; Jamel Artis, Vermont Academy; Andrew Chrabascz, Cushing Academy; Jesse Chuku, Kimball Union Academy.

3rd Team All-League: Tom Garrick, St. Andrew's School; Kaleb Joseph, Cushing Academy; Nigel Sydnor, Marianapolis Prep School; Adrian Oliveira, Brimmer & May School; Kamali Bey, Wilbraham & Monson Academy; Daquein McNeil, Vermont Academy.

Honorable Mention: Makai Mason, Hotchkiss School, Kyle Washington, Hotchkiss School; Jalen Myrie, Lawrence Academy; Goodluck Okonoboh, Tilton School; Domonique Bull, Tilton School; Roland Nyama, Holderness School; Marcel Pettway, Wilbraham & Monson Academy; Henry Bolton, St. Andrew's School; Bonzie Colson, St. Andrew's School; Aaron Bartley, Christian Heritage School; Bryan Jones, Christian Heritage School; Tyler McFarland, Cushing Academy; Rick Naylor, Kimball Union Academy; Devin Thomas, Kimball Union Academy; Kachi Nzerem, Marianapolis Prep School; Bobby Ahearn, Marianapolis Prep School; Mike Lombard, Proctor Academy; Ryan sutherland, Master's School; Olivier Paul Betu, Worcester Academy; Andrew Scocca, Worcester Academy; Jaymie Spears, St. Mark's School; Eric Green, St. Mark's School; Eli Lubick, St. Mark's School.

Coach of the Year: Michael Hart, St. Andrew's School; Dave Lubick, St. Mark's School


NEPSAC Class A

Player of the Year: John Papale, Choate Rosemary Hall

1st Team All-League: John Papale, Choate Rosemary Hall; Chris Braley, Phillips Exeter Academy; Ryan Frazier, Salisbury School; Chris McCullough, Salisbury School; Thomas Palleschi, Phillips Academy Andover.

2nd Team All-League: Dimitry Coronel, Tabor Academy; Samuel Dingba, Salisbury School; Connor Green, Phillips Exeter Academy; Shane McLaughlin, Choate Rosemary Hall; Kevin Trotman, Taft School; Stefon Williams, Kent School.

3rd Team All-League: Ryan Hartung, Phillips Academy Andover; Eric Olson, Buckingham Browne & Nichols; Jesse Pagliuca, Milton Academy; Jarred Reuter, Tabor Academy; Tarik smith, St. Paul's School; Pete Weston, choate Rosemary Hall.

Honorable Mention: Jack Sundberg, Avon Old Farms; Sultan Olusekum, Belmont Hill; Billy Murphy, Brunswick School; Casey Woodring, Choate Rosemary Hall; Sam Willson, Deerfield School; Laurent Firlotte, Hopkins School; Lucas Hausman, Hopkins School; Evan Battle, Kent School; Conor McDermott, Kent School; Jeff Burke, Loomis Chaffee; Travis Sheldon, Milton Academy; Josh Herrera, St. Paul's School; Brandon Hedley, Salisbury School; Myles Jones, Salisbury School; Kade Kager, Taft School; Anthony Gaffney, Taft School; Brian Hurley, Thayer Academy; Devon Williams, Thayer Academy; Gerald McClease, Trinity Pawling School.

Coach of the Year: Adam Finkelstein, Choate Rosemary Hall; Leon Modeste, Phillips Academy Andover


NEPSAC Class B

Player of the Year: Ahmad Reid, Berkshire School

1st Team All-League: Anthony Barry, Brooks School; Kyle Reardon, Rivers School; Ahmad Reid, Berkshire school; Duncan Robinson, Governor's Academy; Erik Sanders, Suffield Academy, Jacquil Taylor, Beaver country Day School.

2nd Team All-League: Patrick Benzan, Roxbury Latin school; Aaron Davis, Brooks School; Carlin Haymon, Rivers School; Aldin Medunjanin, Milbrook School; Barrett Ramsay, Berkshire School; Zach Restifo, Kingswood-Oxford School.

3rd Team All-League: Gregg Brathwaite, Masters New York; Ben Freeland, Suffield Academy; Erin Gulersen, Canterbury School; Tyson Hallowell, Middlesex School; Ed Lawrence, Canterbury School; Nick Lund, Rivers School; Mike Odenwaelder, Canterbury School; Royce Paris, Milbrook School.

Honorable Mention: Adeyinka Adams, Williston Northampton School; Brandon Cunningham, Pomfret Academy; Jayde Dawson, Brooks School; Keegan Dunlop, Williston Northampton School; Erik Eichinger, Williston Northampton School; A.J. Fusco, Kingswood-Oxford School; Dan Gagnon, Pomfret Academy; Joseph Kuo, Governor's Academy; Tim Lyons, westminster School; Mack Montague, Suffield Academy; Kam Nobles, Governor's Academy; Drew Sawyer, King; Joshua Smiley, Pomfret Academy; Aaron Swernson, Middlesex School; Alex Tomashoff, Westminster School; Jaleel Wheeler, St. George's School.

Coach of the Year: Tony Teixeira, Roxbury Latin School


NEPSAC Class C

Player of the Year: Robert Lewis, Hyde School

1st Team All-League: Robert Lewis, Hyde School; Darren Payen, Hamden Hall School; Harry Rafferty, Berwick Academy; Sean Obi, Greens Farm Academy; Victor Joshua, Hamden Hall School.

2nd Team All-League: Nate Balcom, Wheeler School; Tom Horvat, Providence Country Day School; John Spears, Pingree School; Xavier Bernard, Hebron Academy; B.J. Davis, Hamden School School.

3rd Team All-League: Daryl Best Jr., Hamden Hall School; Eli Roberts, Kents Hill School; Malik Chappell, Dexter School; Matt Davitt, Providence Country Day School; Christian Ejiga, Hyde School.

Honorable Mention: Adam Thiesen, Wheeler School; Isaac Carp, Pingree School; Shaq Cezont-Holmes, Hebron Academy; Hunter Eggers, Greens Farm Academy; Tyler Mosher, Providence Country Day; Christian Schmidt, Lexington Christian Academy; Saul Groman, Berwick Academy; Jahvaney Beckford, Hyde School; Greg Brown, Hamden Hall School.

Coach of the Year: Tom Bragg, Hyde School


NEPSAC Class D

Player of the Year: Unique' McLean, Hoosac School

1st Team All-League: D.J. Fajana, Bancroft School; Kerem Kanter, MacDuffie School; Unique' McLean, Hoosac School; Rob Sargent, Watkinson School; Jabari Wells, New York Military Academy.

2nd Team All-League: Deionte Davis, Oakwood School; J.P. Lidonde, Bancroft School; Khiry Marchman, MacDuffie School; Jabari Noel, Hoosac School; Billy Robinson, Chase school.

3rd Team All-League: Matt Levy, Wooster School; Paul Malaspina, Chase School; James Nelson, MacDuffie School; Jon Peralta, New York Military Academy; Jack Stanton, Waring School.

Coach of the Year: Gary Benz, South Kent School; Les McMillen, New York Military Academy; and Kevin Wilkins, Storm King School.


Back button   Back